Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1253

IV U 275/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-09-08

Data publikacji: 2017-11-15

trafność 26%

M. P. faktycznie nie nawiązała stosunku pracy ze Spółką (...) i nie świadczyła na jej rzecz pracy w reżimie art. 22 kodeksu pracy . (...)Przepis art. 2 kodeksu pracy stanowi, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. (...)O uznaniu stosunku łączącego dwie osoby za stosunek pracy rozstrzygają przepisy prawa pracy. (...)Nie jest takim określeniem samo wskazanie w pisemnej umowie o pracę, że praca będzie wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy.
Czytaj więcej»

IV U 415/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-09-18

Data publikacji: 2013-11-22

trafność 26%

Organ rentowy nie uznał okresu pracy w warunkach szczególnych od 1(...)listopada 1993 roku, gdyż wykonywanie pracy na różnych stanowiskach chociażby w(...)wyklucza możliwość spełnienia wymogu wykonywania pracy stale i w pełnym wymiarze czasy pracy, przewidzianym dla danego stanowiska pracy. (...)Organ rentowy wyjaśnił, iż wykonywanie pracy na różnych stanowiskach chociażby w obszarze tego samego działu i pozycji zarządzenia resortowego wyklucza możliwość spełnienia wymogu wykonywania pracy stale i w pełnym wymiarze czasy pracy, przewidzianym dla danego stanowiska pracy. (...)Odwołujący był zatrudniony w wydziale energetycznym, przy czym wykonywał różne prace, które nie odpowiadały nazwom stanowisk pracy w angażach. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Czytaj więcej»

IV U 56/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-29

Data publikacji: 2014-07-08

trafność 26%

Nadzorował wówczas prace przy wykopach fundamentów pod zaporę oraz prace kanalizacyjne i wodociągowe. (...)Praca odwołującego się w tym okresie polegała na sprawowaniu bezpośredniego nadzoru nad pracą osób zatrudnionych na w/w stanowiskach. (...)Praca odwołującego się w tym okresie polegała na sprawowaniu bezpośredniego nadzoru nad pracą osób zatrudnionych na w/w stanowiskach. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Czytaj więcej»

IV U 723/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-11-19

Data publikacji: 2020-03-09

trafność 26%

Żadnych innych prac w tym zakładzie nie wykonywał. (...)Odwołujący wykonywał te same prace co poprzednio, tj. spawanie zbiorników ciśnieniowych; innych prac nie wykonywał. (...)Zeznania odwołującego o wykonywaniu przez niego pracy spawacza w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach (...) znalazły potwierdzenie w aktach osobowych oraz wystawionych świadectwach pracy. (...)Pracę tę potwierdzają dokumenty zawarte w aktach osobowych, świadectwa pracy i korespondujące z tymi dokumentami zeznania J. T. .
Czytaj więcej»

IV U 363/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2013-12-30

trafność 26%

Odwołująca była odpowiedzialna za właściwą pracę maszyny drukarskiej, na bieżąco poprawiała wadliwą pracę oraz pilnowała jakości wydruku. (...)Praca w dziale poligraficznym odbywała się na dwie zmiany. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Należy jednak podkreślić, że okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Czytaj więcej»

IV U 245/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-09

Data publikacji: 2014-06-30

trafność 26%

Miejski Zakład (...) Sp. z o.o. w L. wydał odwołującemu się duplikat świadectwa pracy z dnia 19 listopada 2013 roku, za okres pracy od dnia 1 lipca 1965(...)L. w pełnym wymiarze czasu pracy, gdzie odbywał wstępny staż pracy. (...)Przepis ten został uchylony dekretem z dnia 2 sierpnia 1951 r. o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy (Dz. (...)Dekret ten w części dotyczącej nauki zawodu został uchylony ustawą z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczenia do określonej pracy i warunkach zatrudnienia młodocianych w zakładach pracy oraz wstępnym stażu pracy (Dz. (...)Takiej indywidualnej umowy o pracę nie posiada.
Czytaj więcej»

IV U 687/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-08-12

Data publikacji: 2014-10-15

trafność 26%

Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Z reguły wymaganym stażem pracy uprawniającym do niższego wieku emerytalnego jest okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach. (...)W ocenie Sądu w przypadku odwołującego się została spełniona przesłanka wykonywania pracy w szczególnych warunkach stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Natomiast praca na stanowisku mistrza składu tarcicy (praca umysłowa) nie była pracą warunkach szczególnych.
Czytaj więcej»

IV Pa 25/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-09-25

Data publikacji: 2013-11-22

trafność 25%

W dniu 4 sierpnia 2012 r. upłynął okres 35 lat od chwili podjęcia pracy przez powoda. (...)Przepis art. 51 § 1 k.p. wprowadza zasadę wliczania do okresu zatrudnienia okresu, za który przyznano wynagrodzenie, jeżeli pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Jest to okres jedynie zaliczany do stażu pracy. (...)Przepis art. 51 k.p. zapobiega utracie uprawnień nabytych przed bezprawnym rozwiązaniem stosunku pracy, nie stwarza natomiast podstawy do uzyskania w okresie pozostawania bez pracy nowych uprawnień.
Czytaj więcej»

IV U 452/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-06-18

Data publikacji: 2014-09-08

trafność 25%

Istotność:

Zgodnie z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach w nim określonych, są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Kwestią sporną było zaliczenie jako pracy w szczególnych warunkach okresu pracy w okresie od 21 października 1977 roku do 15 lutego 1995 roku w Państwowym Ośrodku (...) w K. . Organ rentowy nie uznał ww. okresu jako pracy w warunkach szczególnych. (...)Z ustalonego stanu faktycznego jasno wynika, że odwołujący się wykonywał pracę przy odlewaniu staliwa, żeliwa, metali nieżelaznych i rur, jak wynika z zeznań świadków, a także odwołującego prace te były wykonywane codziennie w pełnym wymiarze czasu pracy.
Czytaj więcej»

IV U 779/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-11-28

Data publikacji: 2014-01-13

trafność 25%

W okresie od 1 grudnia 1976 rok do dnia 31 października 1994 roku J. C. nie był zatrudniony w ramach stosunku pracy, jego praca na rzecz Spółdzielni wynikała ze stosunku członkowstwa w spółdzielni. (...)Powyższą pracę wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)W ocenie Sądu - mimo podobieństwa sposobu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy i w ramach członkostwa w spółdzielni - nie można przyjąć, że w spornym okresie odwołujący się był pracownikiem wykonującym pracę w warunkach szczególnych w rozumieniu powołanych wyżej przepisów.
Czytaj więcej»