Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1085

I C 385/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-16

Data publikacji: 2014-09-02

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Wersję opisywaną przez powoda wykluczył także biegły ds. rekonstrukcji wypadków. (...)Biegły W. T. nie rozróżnił jednak tak jak biegły A. R. dwóch etapów przedmiotowego zdarzenia, które miały różne skutki w urazach, których doznała dziewczynka, dlatego Sąd jego opinią ustalając stan faktyczny się nie kierował. (...)Biegły uwzględniając wszelkie okoliczności przedmiotowej sprawy ustosunkował się wyczerpująco do pytań Sądu. (...)Biegły T. W. opracował opinię na dostępnym materiale dowodowym.
Czytaj więcej»

III Ca 379/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-03-12

Data publikacji: 2015-04-02

trafność 19%

Istotność:

Jednocześnie biegły podkreślił, iż poszerzenie istniejącego szlaku drożnego zgodnie ze skorygowanym w dniu 16.11.2010r. wnioskiem i projektem służebności opracowanym przez biegłego mgr inż. (...)Wariant ten biegły A. B. przedstawił w opinii z dnia 27 grudnia 2014r. jest to tzw. wariant IV oznaczony linią przerywaną koloru różowego i punktami S2- 36-37-49-80-85-E1- S2 oraz kolorem żółtym. (...)Dodatkowo należy podnieść, że biegły A. B. logicznie odniósł się do wszystkich zarzutów uczestników. (...)Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że biegły R. Ś. założył zbyt małe poszerzenie służebności ( tylko o 0,5 metra i w konsekwencji szlak służebny nie obejmuje całości utwardzonej drogi), natomiast biegły B. Ł. założył zbyt duże(...)
Czytaj więcej»

III Ca 46/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-09-18

Data publikacji: 2013-12-10

trafność 19%

W związku z tym został powołany biegły z zakresu budownictwa M. J. , który sporządził opinię co do możliwości podziału poddasza budynku na dwa odrębne lokale mieszkalne według żądania uczestnika. Biegły zaopiniował, iż nie jest możliwy podział poddasza w sposób, w jaki domaga się tego W. S. , ponieważ jest to niezgodne z przepisami prawa dotyczącymi warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)Biegły wypowiedział się co prawda, że istnieje możliwość podziału w inny sposób, ale wiąże się ona z szeregiem badań i kosztowną ekspertyzą w zakresie stanu ścian nośnych budynku. (...)Faktem jest, że biegły nie wykluczył całkowicie możliwości wyodrębnienia na poddaszu budynku dwóch lokali mieszkalnych, ale jednocześnie możliwość wydzielenia dwóch lokali na poddaszu biegły uzależnił po pierwsze od wyników(...)
Czytaj więcej»

III Ca 110/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-04-28

Data publikacji: 2016-06-10

trafność 19%

Istotność:

W swoich opiniach biegły geodeta stwierdził, iż dane z ewidencji gruntów nie są wiarygodne z uwagi na wieloletni brak dokonywania pomiarów na gruncie, co sprawia, że na ich podstawie nie można w sposób jednoznaczny określić stanu prawnego przebiegu granicy. (...)Ponadto do odtworzenia położenia tych punktów biegły wykorzystał również miary przecięć granicy pasa wywłaszczanego z granicami parcel katastralnych. (...)To pomiędzy nim, a pkt. oznaczonym jako (...) , położonym na zbiegu wynikających z mapy granic ewidencyjnych istnieje największa rozbieżność, którą biegły oznaczył na 4,11metra. (...)Po wpasowaniu ich w ten obszar, biegły doszedł do wniosku, iż miara 14 m odpowiada odległości pomiędzy pkt. (...) , natomiast różnica wskazanych miar wynosząca 12 m, podobna jest do odległości pomiędzy pkt. (...) , która wynosi 12,3 m.
Czytaj więcej»

III Ca 171/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-05-20

Data publikacji: 2015-06-30

trafność 19%

Istotność:

Koszt usunięcia wad oraz likwidacji zawilgoceń wewnątrz budynku biegły wyliczył na kwotę 36.575 zł. (...)Z kolei biegły M. J. (2) w swojej pisemnej opinii wskazał kilkanaście możliwych przyczyn zawilgoceń i uszkodzeń budynku. (...)Natomiast w ustnej opinii uzupełniającej biegły wskazał, iż w sytuacji, gdy posadzka w przyziemiu budynku znajduje się około 70 cm poniżej poziomu drogi, budynek powinien posiadać tzw. izolacją ciężką. Biegły podał, iż gdyby taka izolacja została wykonana – w jego przekonaniu – nawet przy obecnym stanie drogi budynek powódki byłby zabezpieczony od napływu wody od strony drogi urządzonej przez powódkę.
Czytaj więcej»

III Ca 32/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-02-25

Data publikacji: 2016-04-01

trafność 18%

Istotność:

Powód wylicza w niej szereg odczuwanych subiektywnie dolegliwości bezpodstawnie stwierdzając, jakoby opinia biegłego potwierdziła, że stanowią one następstwo wypadku. Należy zatem przypomnieć, iż w sporządzonych opiniach (głównej i kilku uzupełniających) biegły stwierdził, że leczenie związane z(...)(...)W toku procesu powód przedkładał kolejne zwolnienia lekarskie biegły jednak stwierdził, że nie ma(...)(...)Żądanie w tym zakresie zostało rozszerzone do kwoty 20.500,00 zł (oprócz kwoty już przyznanej) z tego względu, iż biegły określił wysokość uszczerbku na zdrowiu powoda na 10 %.
Czytaj więcej»

III Ca 433/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-01

Data publikacji: 2014-10-28

trafność 18%

Istotność:

(...)dnia 10 maja 2013 r., biegnie po północno-zachodniej części dz. ewid.(...)zidentyfikowanej służebności wg oznaczeń F-C-D-P-R-F biegnie po południowo – wschodniej części(...)(...)Będące przedmiotem sporu drewniane ogrodzenie z kulików i desek zostało postawione przez pozwanego i biegło przez północno-wschodnią część dz. ewid. (...) , a oznaczonej na mapie sytuacyjnej do identyfikacji służebności z dnia 10 maja 2013 r. sporządzonej przez biegłego mgr inż. (...)Biegły A. B. otrzymał w niniejszej sprawie polecenie okazania służebności ustanowionej orzeczeniem Sądu w sprawie Ns 433/57 i zadanie to wykonał, przy czym szczegółowo i przekonująco uzasadnił, w jaki sposób ( za pomocą jakiej metody) dokonał odtworzenia granic służebności. (...)Innymi słowy w/w biegły odtworzył na wyrysie z mapy ewidencyjnej służebność zaprojektowaną przez geodetę P. i ustanowioną orzeczeniem Sądu w 1959r.
Czytaj więcej»

IV U 702/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-11-07

Data publikacji: 2019-01-08

trafność 18%

Biegli lekarze rozpoznali u C. I. chorobę niedokrwienną serca (...) , stan po przebytym ostrym zespole wieńcowym w dniu 27 września 2016 roku, leczonym angioplastyką wieńcową, nadciśnienie tętnicze bez przerostu mięśnia lewej komory , cukrzycę typu 2 i łuszczycę. (...)Po zapoznaniu się z opinią uzupełniającą odwołujący się wniósł o dopuszczenie dowodu z kolejnej opinii biegłego, zarzucając, że biegły nie odpowiedział na pytania odwołującego się ( k. 54). (...)Kolejno w opinii uzupełniającej ( k. 65) biegły wskazał, że dopiero test wysiłkowy z dnia 21 września 2016 roku, dołączony do odwołania był wystarczający do ustalenia czasowej niezdolności do pracy odwołującego się. (...)Biegły ten racjonalnie i logicznie wyjaśnił, że dokumentacja lekarska, którą dysponowała komisja lekarska ZUS w postępowaniu z wniosku C. I. z dnia 27 czerwca 2016 roku o rentę nie była wystarczająca do orzeczenia niezdolności do pracy odwołującego się.
Czytaj więcej»

I C 1309/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-09-08

Data publikacji: 2017-12-28

trafność 18%

Istotność:

Biegły był przesłuchiwany przez sądem na rozprawie i strony miały możliwość zadawania mu pytań, z czego pełnomocnicy korzystali, w tym pozwana. Biegły pomimo wielu zarzutów podtrzymał swoje stanowisko w sprawie w całości. (...)Następnie na wezwanie Sądu biegły miał stawić się na rozprawie w dniu 14 października 2014 r. celem wydania ustnej opinii uzupełniającej. (...)Ostatecznie biegły podtrzymał w całości wydaną przez siebie opinię na piśmie a powodowa spółka podtrzymała żądanie.
Czytaj więcej»

III Ca 628/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-12-15

Data publikacji: 2017-02-16

trafność 18%

Istotność:

Przez nieruchomości biegną dwie niezależne linie energetycznie usytuowane są na niej 4 słupy. (...)Jak wskazał biegły elektroenergetyk, w przypadku linii SN i NN nie ma nawet ustawowego zakazu budowy obiektów pod liniami, choć w tym konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę niskie umieszczenie linii, takie budynki pod linią i w jej bliskim sąsiedztwie prawdopodobnie nie mogły by powstać. (...)W odpowiedzi na zarzuty do opinii pierwotnej biegły kategorycznie twierdził, że strefa pomiędzy skrajnymi przewodami linii jest wystarczająca dla prowadzenia normalnej eksploatacji (utrzymania) linii (oględzin linii, konserwacji, przeglądów i likwidacji podstawowych awarii). (...)Wystarczy, że opinia jest przekonująca dla sądu, który ocenia, czy biegły wyjaśnił wątpliwości zgłoszone przez stronę.
Czytaj więcej»