Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1071

III Ca 73/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-26

Data publikacji: 2014-04-24

trafność 9%

Istotność:

Obrażenia spowodowały znaczny dyskomfort w życiu codziennym, a przy tym uniemożliwiały jej wykonywanie niektórych czynności. (...)Z opinii biegłego, z zakresu techniki samochodowej i ruchu drogowego A. G. oraz dra nauk med. (...)Biegły A. G. stwierdził, że w przypadku zapięcia pasa bezpieczeństwa istniało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo stłuczenia kręgosłupa lędźwiowego i złamania kości krzyżowej, a także mniejsze prawdopodobieństwo złamania obu gałęzi kości łonowych (nie można wykluczyć złamania jednostronnego ). (...)Skoro powódka wygrała sprawę w 53,4 %, to powinna ponieść koszty całości postępowania w tym zakresie, w jakim przegrała sprawę, a więc w 46,6%.
Czytaj więcej»

III Ca 43/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-20

Data publikacji: 2014-04-15

trafność 9%

Istotność:

Powód nie uczęszczał do przedszkola, a pozwany odwiedzał go około 10 razy w roku. (...)Małoletniego powoda do szkoły odwozi babcia, a jego matka daje środki pieniężne na zakup paliwa. (...)W uzasadnieniu apelacji wskazał, że Sąd Rejonowy błędnie ustalił miesięczny koszt utrzymania małoletniego powoda na kwotę 1.100 zł, a ustalenie takie oparł na zeznaniach matki małoletniego powoda, które były niespójne, nielogiczne i chaotyczne, a w pewnej mierze nieprawdziwe. (...)Sąd Rejonowy prawidłowo ustalił stan faktyczny, a ustalenia te Sąd Okręgowy przyjmuje za własne.
Czytaj więcej»

III Ca 28/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-20

Data publikacji: 2014-04-10

trafność 8%

Istotność:

Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania. (...)Także pozwana zeznając (k.92) potwierdziła, że strony liczyły na zawarcie umowy jeszcze długo po 30 IV 2011r. a dopiero w kwietniu 2012 r. powodowie ostatecznie zrezygnowali z zakupu. (...)Te wzajemne ustalenia między stronami wpłynęły zapewne na to, że pozwani nie sprzedali nieruchomości H. C. i A. C. . (...)A. Olejniczak, Uwagi o zastrzeganiu zadatku w umowach przygotowujących zawarcie umów zasadniczych (w:) red.
Czytaj więcej»

III Ca 57/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-20

Data publikacji: 2014-04-15

trafność 8%

Istotność:

W dniu 26 kwietnia 2010 r. doszło do zmiany zarządu i jego nowymi członkami zostali M. S. , A. K. i M. J. . (...)Ponadto zasądził odsetki ustawowe od dnia wniesienia pozwu, a w pozostałej części powództwo oddalił. (...)Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania. (...)Stanowiąca podstawę tych ustaleń ilość miejsc konsumpcyjnych w lokalu pozwanych nie budzi wątpliwości w świetle zeznań J. P. (k.303) i A. K. (k.371) oraz samego G. J. (k.376), który podał w przybliżeniu podobną ilość miejsc konsumpcyjnych, a jednocześnie przyznał, że nie liczył ich dokładnie.
Czytaj więcej»

III Ca 30/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-20

Data publikacji: 2014-04-18

trafność 6%

Pozwany stale zamieszkiwał w innej miejscowości, a w budynku w N. przebywał sporadycznie. (...)U. 2012.1059 ze zm.) opłata za nielegalnie pobraną energię ma charakter cywilnoprawny i odszkodowawczy, a w związku z tym przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek udowodnienia, że poniosło szkodę. (...)Pozwany nie zmieniał posadowienia licznika, a także nie wykonywał jakichkolwiek innych czynności, które powodowałyby niewłaściwe zabezpieczenie tego urządzenia. (...)W okolicznościach niniejszej sprawy jest bezsporne, że strona powodowa dochodzi od pozwanego opłaty za nielegalnie pobraną energię, a nie odszkodowania „na zasadach ogólnych”.
Czytaj więcej»

III Ca 49/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-19

Data publikacji: 2014-04-10

trafność 7%

Istotność:

(...), Z. K. (1) , A. K. (3) , I. K. (1) , M. K. (2) , A. K. (2) , S. K.(...)w szczególności przejazdu i przechodu, a D. K. i A. K. (2) dodatkowo zakazał zanieczyszczania w/w nieruchomości. (...)Po śmierci I. K. (2) w 1965 r. dokonano podziału gospodarstwa rolnego w ten sposób, że ojciec powódki M. K. (3) otrzymał dz. ew. (...) , a J. K. dz. ew. (...) . (...)Prace te wykonywali M. K. (3) , M. K. (2) , E. K. (2) i J. K. , a także W. i J. G. (1) , E. G. , J. G. (2) , M. K. (2) i M. K. (3) . (...)Z. K. (1) , który otrzymał gospodarstwo rolne od E. i A. K. (4) z uwagi na wypadek w 2001 r. z drogi tej korzystał sporadycznie.
Czytaj więcej»

III Ca 157/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-19

Data publikacji: 2014-04-25

trafność 10%

(...)posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku A. F. o wpis na skutek apelacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Rejonowego w Zakopanem z dnia 14 lutego 2014 r., DZ. KW. 1011/14 p o s t a n a w i a: oddalić apelację. (...)(...)/ (...) sporządzony przez geodetę A. B. zawiera błędy merytoryczne, a także formalne polegające na sporządzeniu go bez oględzin gruntu i bez udziału stron i w związku z tym nakazały właściwym organom przeprowadzenie postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności przedmiotowego operatu. (...)(...)nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może być ujawnione przez ostrzeżenie, a podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. (...)Zawieszenie postępowania wieczystoksięgowego – a więc postępowania rejestrowego – powinno być stosowane w niezwykle rzadkich, incydentalnych przypadkach.
Czytaj więcej»

II Ka 41/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-18

Data publikacji: 2014-04-29

trafność 8%

Istotność:

Ocena dowodów przeprowadzona przez Sąd Rejonowy nie narusza zasad prawidłowego rozumowania, wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego, a w związku z tym mieści się w granicach prawa do swobodnej ich oceny, określonego w art. 7 kpk . (...)W niniejszej sprawie wystąpiły jedynie sprzeczności między dowodami: m.in. wyjaśnieniami D. B. , zeznaniami M. B. , R. W. , a wyjaśnieniami oskarżonego. (...)O tym zaś, że jego wyjaśnienia nie były nieprawdziwe najdobitniej przekonuje to, o czym wspomniano wyżej, a mianowicie spostrzeżenia świadków M. B. i R. W. . (...)Przypomnieć należy, iż właśnie to, że część pomieszczenia nie była objęta monitoringiem, było czynnikiem który w pewnym sensie skłonił D. B. , a następnie oskarżonego do popełniania przestępstw.
Czytaj więcej»

IV U 924/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-14

Data publikacji: 2014-05-09

trafność 8%

Do obowiązków odwołującego jako zbrojarza należało stawianie zbrojeń, a następnie ich betonowanie. (...)Pomiędzy tak przygotowaną konstrukcję należało wstawić zbrojenia, węzły, a następnie całą konstrukcję spoić betonem. (...)W okresie tym pracował jako zbrojarz, w tym samym czasie co odwołujący na budowie eksportowej w A. w Rosji. (...)U. nr 8, poz. 43 ze zm.), a więc czy była to praca wymieniona w załączniku do tego rozporządzenia w wykazie A. Za pracę w szczególnych warunkach(...)7 lutego 1983 r. – a mianowicie była wykonywana stale i(...)na stanowiskach wymienionych w wykazie A lub B stanowiących załącznik do rozporządzenia.
Czytaj więcej»

III Ca 31/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-13

Data publikacji: 2014-04-01

trafność 6%

Istotność:

Inwestycja budowlana z natury rzeczy jest inwestycją długotrwałą, a nie tymczasową i nie sposób w związku z tym przyjąć, aby powód jako inwestor podejmował decyzję o budowie domu jedynie z „tymczasowym” umiejscowieniem okna. (...)Pozwany zeznał, że dom powoda został wybudowany w latach 60-tych ub. wieku i od tego czasu miał okno wychodzące na jego działkę, a wiata wystawiona przez niego zasłoniła mu to okno. (...)Nadto należy zauważyć, że uwzględnienie powództwa o ochronę posiadania służebności nie pozbawia pozwanego ochrony prawnej właściciela nieruchomości, a to wyklucza stosowanie przepisu art. 5 k.c. Przepis art. 5 k.c. ma na celu ochronę przed nadużyciami prawa, a taka sytuacja w niniejszej sprawie nie zachodzi.
Czytaj więcej»