Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1816

III Ca 616/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-11-10

Data publikacji: 2015-12-11

trafność 7%

Istotność:

(...)404/13 p o s t a n a w i a : 1 oddalić apelację; 2(...)A (...) nabył wprost w całości syn spadkodawczyni K. P. (1) , syn A. i C. (pkt I). (...)Gdy spadkodawczyni zachorowała na cukrzycę, przeniosła się do swojego brata R. S. , a także przez krótki okres pomieszkiwała u swojej siostrzenicy J. M. . (...)Znajdują one potwierdzenie w materiale dowodowym zebranym w sprawie, a ich ocena dokonana została właściwie i wszechstronnie.
Czytaj więcej»

III Ca 239/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-06-12

Data publikacji: 2014-07-22

trafność 7%

Istotność:

Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania. (...)Niewątpliwie omawiane postanowienie nie było przedmiotem indywidualnych negocjacji stron, a jednocześnie, jak wskazano powyżej, nie stanowi głównego ich świadczenia. (...)W niniejszej sprawie sądowa kontrola abstrakcyjna dotyczy wzorca umowy określającego wysokość stawki opłaty likwidacyjnej, a nie składki ubezpieczeniowej, do której odnosi się ten przepis. (...)Zaznaczyć należy jednakże, że niewłaściwe sformułowanie przez profesjonalistę OWU może wiązać się z niekorzystnymi konsekwencjami, a nawet starą.
Czytaj więcej»

IV U 855/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-10-02

Data publikacji: 2013-12-14

trafność 7%

W przedmiotowej sprawie odwołująca się wniosek o emeryturę zgłosiła w dniu 18 marca 2013 roku, a nie jak podnosi 11 marca 2013 roku. (...)Reguła powyższa wyklucza możliwość wstecznego wypłacania świadczeń, tj. za okres po nabyciu prawa, a przed złożeniem wniosku, co w literaturze przedmiotu uzasadnia się zapobieganiem powstawaniu zjawiska kapitalizacji świadczeń (zob. (...)Podstawę taką stanowi wniosek o przyznanie, a następnie wypłacenie świadczenia, tak więc niewątpliwie ustawodawca przypisał decydującą rolę woli uprawnionego, który nawet jeżeli spełnia przesłanki nabycia prawa do świadczenia nie musi z niego korzystać. (...)Organ rentowy prawidłowo oceniał jej przypadek według przepisów odnoszących się do kryteriów świadczenia w dacie złożonego przez nią wniosku, a nie w wieku obniżonym przed ukończeniem przez odwołującą się 60 roku życia.
Czytaj więcej»

III Ca 740/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-11-28

Data publikacji: 2014-01-22

trafność 7%

Obecnie mieszczą się tam biura pozwanego, a także lokale mieszkalne – pozwany pobiera czynsze za najem lokali. (...)Nie zachodzą uchybienia, które Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania – art. 378 § 1 k.p.c. (...)Zaznaczyć należy, że strona zostaje pozbawiona możności działania tylko wtedy, gdy doszło do całkowitego pozbawienia jej możności obrony swych praw, a więc gdy znalazła się w takiej sytuacji, która uniemożliwia, a nie tylko utrudniła lub ograniczyła popieranie przed sądem dochodzonych żądań. (...)Ponadto powołany przepis nie może dawać uprawnień o charakterze trwałym, a tak byłoby w przypadku oddalenia powództwa w tej sprawie.
Czytaj więcej»

III Ca 67/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-04-09

Data publikacji: 2014-05-07

trafność 7%

Istotność:

Konieczna była jej hospitalizacja, a następnie rehabilitacja. (...)Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania. (...)Wysnuwanie z zeznań W. B. wniosku, że do zdarzenia doszło na ulicy, a nie na chodniku jest nieuprawnione. (...)Samo zadośćuczynienie musi przedstawiać realną ekonomicznie odczuwalną wartość, a jednocześnie jego wysokość nie może być nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy.
Czytaj więcej»

IV U 235/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-22

Data publikacji: 2014-12-12

trafność 7%

Pod prasą mieściło się dziewięć płyt ważących po ok. 50 kg, cześć z nich przenoszona była w rękach a ostatnie kilka płyt na głowie. Po uformowaniu, płyty były przewożone na wózkach do suszarni a po wyschnięciu przewożono je wózkami na plac. (...)Za pracę w szczególnych warunkach uznać należy taką pracę, która spełnia kryteria określone w przepisach w/w rozporządzenia Rady Ministrów – a mianowicie była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowiskach wymienionych w wykazie A lub B stanowiących załącznik do rozporządzenia. (...)Wymienione wyżej prace nie zostały zaliczone do prac w warunkach szczególnych i nie są ujęte w wykazie A lub B stanowiącym załącznik do rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 roku.
Czytaj więcej»

IV U 1156/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-04

Data publikacji: 2014-02-05

trafność 7%

Istotność:

Zakład zajmował się budową obiektów dla gminnych spółdzielni, takich jak masarnie, piekarnie, restauracje, pawilony a także budynki mieszkalne dla pracowników. (...)Sąd oparł się również na zeznaniach odwołującego się oraz świadków: F. K. i M. B. uznając je za wiarygodne, spójne, logiczne, a także zgodne z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. (...)Do jej rozpoznania stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego , a zasadniczym celem tego postępowania jest rozstrzygnięcie sprawy po dostatecznym wyjaśnieniu jej okoliczności spornych. (...)Za pracę w szczególnych warunkach uznać należy taką pracę, która spełnia kryteria określone w przepisach w/w rozporządzenia Rady Ministrów – a mianowicie była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowiskach wymienionych w wykazie A lub B stanowiących załącznik do rozporządzenia.
Czytaj więcej»

III Ca 960/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2014-03-17

trafność 7%

Istotność:

W dniu 25.07.2011 r. została zawarta umowa sprzedaży wierzytelności pomiędzy Wyższą Szkołą Społeczno - (...) w W. , a powodem (...) spółka z o.o. w W. . (...)Skoro pozew został wniesiony w dniu 30.11.2012 r., a zatem po upływie 3 lat liczonych od powyższych dat, uznać należało za skutecznie podniesiony przez pozwaną zarzut przedawnienia. (...)W ocenie Sądu Okręgowego umowa o świadczenie usług edukacyjnych jest umową cywilną, a więc do świadczeń z tej umowy należy odpowiednio stosować przepisy art. 750 k.c. w zw. z art. 751 pkt. 2 k.c. , w tym także okresy przedawnienia. (...)Jest oczywiście możliwe obliczenie z dużym prawdopodobieństwem pełnej wysokości czesnego, przy przyjęciu, że nauka w szkole wyższej przebiegała będzie bez zakłóceń, a student zakończy ją w określonym terminie.
Czytaj więcej»

III Ca 969/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-02-19

Data publikacji: 2014-03-17

trafność 7%

Istotność:

Ogrodzenie betonowe na odcinku spornym zostało wykonane systemem gospodarczym przez pozwaną M. D. i jej męża w okresie pomiędzy 1995 a 1997 rokiem. (...)Jak wskazano powyżej, braku winy umyślnej nie można domniemywać, a zatem na pozwanej spoczywał ciężar dowodu, że przekroczenie nastąpiło bez winy umyślnej, czego nie uczyniła. (...)Co do zasady mocą wiążącą i powagą rzeczy osądzonej objęta jest jedynie sentencja wyroku, a nie jego uzasadnienie. (...)Koszty te w przedmiotowej sprawie wynosiły bowiem 107 zł, a nie kwotę 119 zł jak ustalił Sąd.
Czytaj więcej»

III Ca 876/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2022-02-07

Data publikacji: 2022-02-28

trafność 7%

Istotność:

(...)chwili śmierci spadkodawców umowy międzynarodowe a to: - do stwierdzenia spadku po J. M. i L. M. umowa między PRL a ZSRR o pomocy prawnej i(...)dniem 18 stycznia 2002r.), - a do stwierdzenia nabycia spadku po E. C. , P. C. (1) , W. M. i P. J. umowa pomiędzy RP a Ukrainą o pomocy prawnej i(...)(...)Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Apelacja uczestnika nie zasługiwała na uwzględnienie, a zarzuty wskazane w apelacji nie są trafne. (...)(...)chwili śmierci spadkodawców umowy międzynarodowe a to: - do stwierdzenia spadku po J. M. i L. M. umowa między PRL a ZSRR o pomocy prawnej i(...)dniem 18 stycznia 2002r.), - a do stwierdzenia nabycia spadku po E. C. , P. C. (1) , W. M. i P. J. umowa pomiędzy RP a Ukrainą o pomocy prawnej i(...)
Czytaj więcej»