Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1071

III Ca 304/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-06-25

Data publikacji: 2015-09-21

trafność 9%

Istotność:

Jadwiga Sarota po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2015r. w Nowym Sączu na rozprawie sprawy z powództwa A. K. i E. K. przeciwko A. S. i K. S. o zapłatę na skutek apelacji powoda A. K. od wyroku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z dnia 19 stycznia 2015 r., sygn. akt I C 1879/13 oddala apelację. (...)Sąd Rejonowy w Nowym Sączu w sprawie z powództwa A. K. i E. K. przeciwko A. S. i K. S. o zapłatę zasądził od pozwanych solidarnie na rzecz powodów kwotę 270, 68 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 27 maja 2013 r. do dnia zapłaty (pkt I). (...)A. K. i E. K. zawarli z A. S. i K. S. umowę sprzedaży nieruchomości. (...)Umówiona część ceny została przez pozwanych uiszczona częściowo w wyniku egzekucji komorniczej, a częściowo bezpośrednio powodom, w okresie od 25 października 2012 r. do 10 maja 2013 r.
Czytaj więcej»

III Ca 29/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-12-23

Data publikacji: 2015-01-28

trafność 9%

Istotność:

A nr (...) zawarta pomiędzy H. R. i J. R. , a ich wnuczką K. K. przed notariuszem A. R. z Kancelarii Notarialnej w(...)(...)Powyższe prowadzi do przekonania, że wnioski biegłych są oderwane od tejże dokumentacji, na którą tylko w szczątkowy sposób się powołują, traktując ją w sposób marginalny, a także niespójne, a nawet sprzeczne z pozostałymi dowodami. (...)Podkreślili, że do marca 2006 r. powód w zasadzie nie leczył się psychiatrycznie, a jego funkcjonowanie psychiczne nie budziło żadnych zastrzeżeń. (...)W kontekście ustalonych okoliczności, za wiarygodne uznać należy również zeznania świadka A. R. – notariusza sporządzającego umowę darowizny w 2004 r.
Czytaj więcej»

III Ca 44/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-05

Data publikacji: 2014-03-27

trafność 9%

Istotność:

Udział finansowy w budowie garaży mieli członkowie spółdzielni – w tym powódka A. N. . (...)Powódka A. N. zwracała się do Spółdzielni Mieszkaniowej w G. o przekształcenie prawa do garażu nr (...) w prawo odrębnej własności lokalu. (...)Nie podał też jaka jest różnica między płytą a fundamentem płytowym. (...)(...)w materii będącej przedmiotem opiniowania, a tymczasem biegły ten w ustnej opinii najpierw podtrzymał swoje stanowisko zawarte w opinii pisemnej, następnie zajął stanowisko odmienne, a na koniec uchylił się od sformułowania jednoznacznych wniosków opinii.
Czytaj więcej»

III Ca 484/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-06-18

Data publikacji: 2019-09-23

trafność 9%

Istotność:

Pomiędzy działką pozwanych (...) a posesją P. S. jest przejazd szerokości około 2,5 m. (...)Podkreślenia wymaga, iż ciężar dowodu spoczywa na tym, kto twierdzi, a nie na tym, kto zaprzecza określonym faktom. (...)Nawet najbliższy sąsiad ( a takim ww. świadek nie jest) nie zajmuje się stałą obserwacją konkretnego obszaru. (...)Fakt, że nieruchomość powodów nie sięgała do ogrodzenia G. a obok przebiegała droga potwierdzają też zdjęcia zalegające a aktach na kartach 105 i 106.
Czytaj więcej»

III Ca 523/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-10-02

Data publikacji: 2013-10-26

trafność 9%

W 2006 roku w budynku mieszkalnym za mieszkała z T. P. jego konkubina A. W. (obecnie żona). (...)Niestety wartość tego składnika majątkowego wynosi aż 198.196 zł (w tym nakłady A. W. ). (...)Działka ta stanowi teren rolny, a w terenie jest to łąka. (...)Wydatki, jakie powstały w toku postępowania sąd rozdzielił po równa pomiędzy W. P. a T. P. .
Czytaj więcej»

III Ca 645/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-12-23

Data publikacji: 2015-01-15

trafność 9%

Istotność:

(...)ust. 1 pkt 1-6 ustawy, a także wysokość tych opłat określa umowa między uczelnią a studentem lub osobą przyjętą na studia, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. (...)Powyższe oznacza, iż przepis art. 160a ust. 7 ustawy ma zastosowanie do umowy zawartej pomiędzy pozwanym a poprzednikiem prawnym powoda, a ponieważ termin wymagalności najpóźniejszego zobowiązania(...)(...)Zawiązany w tym zakresie stosunek zobowiązaniowy powstały między uczelnią a studentem jest umową dotyczącą tylko i wyłącznie warunków odpłatności za studia. (...)Usługą w tym znaczeniu jest zapewnienie studentowi realizacji programu studiów i uzyskanie dyplomu (której źródło jednakże stanowi nie sama umowa, a prawo administracyjne i wewnętrzne akty prawne uczelni wydane na jego podstawie).
Czytaj więcej»

III Ca 14/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-03-05

Data publikacji: 2014-03-28

trafność 9%

Istotność:

W sprawie nie zaszły uchybienia skutkujące nieważnością postępowania a brane pod rozwagę sądu odwoławczego z urzędu. (...)To ona decydowała w zasadzie co zrobić, a czego nie czynić na gruntach należących do niej lub do jej dzieci. (...)Skoro zaś w niniejszym postępowaniu wszystkie istotne okoliczności dla sprawy zostały wyjaśnione, a fakty ustalone, to nie istniała potrzeba przesłuchiwania pozostałych pozwanych i odraczania rozprawy w tym celu. (...)Co więcej, sam pozwany M. M. (6) przyznał, iż pozwani uważali, że powodowie mają ustanowioną służebność przejazdu, a dopiero gdy sprawdzili „mapki” to okazało się, że takiej służebności nie ma.
Czytaj więcej»

III Ca 93/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-05-10

Data publikacji: 2017-06-21

trafność 9%

Istotność:

(...)674/10 p o s t a n a w i a : 1 oddalić apelację; 2 orzec, że wnioskodawczyni i uczestnik ponoszą koszty postępowania apelacyjnego związane ze swym udziałem w sprawie. (...) Sygn. akt III Ca 93/17 UZASADNIENIE Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2016 r. (...)(...)(...) położone w P. , a także działki ewid. nr (...) objęte (...) nr (...) położone w Z. obręb (...) , a ponadto działki ewid. nr (...) i (...) objęte KW nr (...) położone w P. oraz działki ewid. nr (...) , (...) , (...) objęte (...) nr (...) położone w B. . (...)W uzasadnieniu takiego stanowiska wskazał, że podzielił w tym zakresie argumentację uczestnika, a ponadto wziął również pod uwagę okoliczność, iż wnioskodawczyni nie sprecyzowała żadnych planów związanych z w/w nieruchomością, a wskazała jedynie, że jest sentymentalnie związana z tym miejscem. (...)Wartość nakładów Sąd ustalił posiłkując się opinią biegłego z zakresu wyceny nieruchomości A. J. .
Czytaj więcej»

II Ka 111/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-04-16

Data publikacji: 2015-05-25

trafność 9%

Istotność:

Podnosząc ten zarzut oskarżony odwołał się do zeznań świadków, a w szczególności zeznań B. W. , która zeznała, że oskarżony próbował w części spłacać raty kredytu, dlatego można przypuszczać, że chciał spłacić kredyt. (...)Powołanie się przez skarżącego na określony pogląd doktryny, a także na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku w sprawie II AKa 59/13 nie stanowi dostatecznego uzasadnienia tezy o naruszeniu klauzuli antykumulacyjnej. (...)Ustalenie okresu próby na okres 3 lat z pewnością nie świadczy o rażącej niewspółmierności kary, a co za tym idzie nie ma też podstaw do zmiany wyroku w kierunku postulowanym w apelacji. Mając na względzie powyższe argumenty Sąd Okręgowy utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, a z uwagi na obciążenia finansowe spoczywające na oskarżonym, na podstawie art. 624 § 1 kpk zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze.
Czytaj więcej»

II Ka 58/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-03-26

Data publikacji: 2015-05-05

trafność 9%

Istotność:

Stwierdzić też należy, iż merytoryczne orzekanie przez sąd odwoławczy wykracza poza kompetencje tego sądu, a nadto mogłoby pozbawić strony kontroli zmienionego orzeczenia w zwykłym trybie. (...)Konieczne jest wykazanie związku przyczynowego między stwierdzonym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a skutkiem. (...)Sąd Rejonowy jedynie zainicjował ten kierunek rozważań, jednakże nie są to rozważania pełne, a nadto sprzeczne z treścią rozstrzygnięcia. (...)Jak zaznaczono na wstępie, przesądzenie tej kwestii w postępowaniu odwoławczym wykracza poza uprawnienia sądu odwoławczego, a nadto pozbawiłoby strony możliwości kontroli odwoławczej w zwykłym trybie.
Czytaj więcej»