Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1253

IV U 139/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-06-09

Data publikacji: 2015-08-21

trafność 23%

W okresie od 14 marca 1979 roku do 31 stycznia 1991 roku wykonywał pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku: operator pras – tłoczarz, krajacz metali. Po 31 stycznia 1991 r. nadal wykonywał tę samą pracę. (...)Na oddziale dennic pracowało na zmianę 4-5 osób, które wykonywały tylko tę, opisaną wyżej pracę; na oddziale tym nie wykonywano innych prac. (...)Zgodnie z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach w nim określonych, są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Czytaj więcej»

IV Pa 58/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2014-04-08

trafność 23%

Istotność:

Jednym z takich naruszeń jest złamanie zakazu wypowiadania stosunku pracy nauczycielom, którym służy tzw. wzmożona ochrona stosunku pracy. (...)W połowie maja otrzymała wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN a stosunek pracy miał ustać z dniem 31 sierpnia 2013 roku. Zdaniem apelującego, wykładnia gramatyczna art. 41 kp nie pozostawia wątpliwości, że dotyczy on wypowiadania umów o pracę, a nie ma zastosowania do stosunków pracy innych niż umowa o pracę. (...)Oznaczałoby to niedopuszczalność wypowiadania nauczycielom stosunków pracy nie tylko w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, ale także w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Czytaj więcej»

IV U 1156/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-04

Data publikacji: 2014-02-05

trafność 23%

Istotność:

Większość prac wykonywana była w wewnątrz budynków. (...)(...)z akt osobowych z okresu pracy w (...) Przedsiębiorstwie (...) w K. wynika, iż tym przedsiębiorstwie wykonywał on pracę montera przy budowie rurociągów przemysłowych w głębokich wykopach, która to praca również należy do prac wykonywanych w warunkach szczególnych. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Przeprowadzone przez Sąd postępowanie dowodowe wykazało, że praca ta była pracą w szczególnych warunkach, a więc odwołujący się udowodnił, że w spornym okresie stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę w warunkach szczególnych na stanowisku spawacza.
Czytaj więcej»

IV U 488/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-20

Data publikacji: 2014-02-25

trafność 23%

Istotność:

ZUS nie uwzględnił okresu pracy w okresie od 14 listopada 1977 roku do 31 grudnia 1998 roku w (...) Spółdzielni Pracy w G. na stanowisku obuwnik-szwacz. (...)Wszystkie prace wykonywane były ręcznie. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że W. P. wykonywała wyżej opisane prace stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
Czytaj więcej»

IV Pa 35/13

wyrok

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-11

Data publikacji: 2014-01-22

trafność 23%

Istotność:

Powód przed Sądem Rejonowym domagał się ustalenia, że stosunek pracy łączący go ze stroną pozwaną na podstawie umowy o pracę z dnia 1 września 2006r. został nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jak również(...)przekształcił się on w stosunek pracy na podstawie mianowania. (...)Nr 97, poz. 674 ) stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7. (...)Oznacza to, że co do zasady, z nauczycielem kontraktowym stosunek pracy jest zawierany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. (...)Należy wskazać, że również ustalenia Sądu Rejonowego w zakresie możliwości pracy powoda u strony powodowej w pełnym wymiarze czasu pracy są nierzetelne i zbyt ogólne.
Czytaj więcej»

IV U 1459/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-02-28

Data publikacji: 2014-05-05

trafność 23%

Świadkowie zgodnie zeznali, że odwołujący wykonywał pracę mechanika w kanałach remontowych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, a ich zeznania uzupełniały się z twierdzeniami odwołującego. (...)Zgodnie z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach w nim określonych, są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Dodatkowo po powierzeniu mu obowiązków brygadzisty, nadal wykonując dotychczasową pracę w kanałach, sprawdzał wykonanie jakości prac przez członków brygady, co potwierdzał w stosownej dokumentacji. Przeprowadzone przez Sąd postępowanie dowodowe wykazało, że praca w spornym okresie była pracą w szczególnych warunkach.
Czytaj więcej»

IV U 264/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-12-05

Data publikacji: 2014-12-01

trafność 23%

Była to praca w szczególnych warunkach, co potwierdził pracodawca w świadectwie wykonywania prac w warunkach szczególnych. (...)Czynności te odwołujący wykonywał w wydzielonym pomieszczeniu biurowym, praca w biurze zajmowała mu około 2-3 godzin w ciągu dnia, resztę pracy wykonywał na hali. (...)Zgodnie z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach w nim określonych, są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. (...)Nie była to jednak praca świadczona stale i w pełnym wymiarze.
Czytaj więcej»

IV U 1479/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-11-22

Data publikacji: 2014-01-16

trafność 23%

Istotność:

Do powyższego okresu pracy winien doliczyć okres pracy w Austrii w wysokości 5 lat i 7 miesięcy. (...)Wykonywali prace na zewnątrz i we wnętrzach budynków, jak również prace na wysokości. (...)Wysłała do pracy na kontrakcie 20 kamieniarzy. (...)Praca odbywała się w godzinach od 7-16.
Czytaj więcej»

IV U 143/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2014-12-31

trafność 23%

W okresie od 1 stycznia 1987 r. do końca 1992 r. praca odwołującego była wyłącznie pracą w terenie, przez 8 godzin. (...)Odwołujący przedmiotowe prace wykonywał rano, przed pracą, lub zostawał dłużej w pracy (po godzinach) aby te czynności wykonać. (...)Świadkowie pracowali z odwołującym w jednym zakładzie pracy i szczegółowo wskazali na czym polegał charakter jego pracy. (...)Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Czytaj więcej»

IV Pa 48/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-01-22

Data publikacji: 2014-05-05

trafność 23%

Istotność:

U. z 1983r. nr. 30, poz. 144 ze zm.) wskazał, że za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą. (...)Ponadto podał, że zakład pracy nie przeprowadził odpowiedniego szkolenia BHP i nie jest on jako pracownik odpowiedzialny za brak maski na twarzy, lecz pracodawca, który odpowiada za warunki pracy. (...)Zgodnie z dyspozycją normy art. 6 ust 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 roku za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą. (...)Tym samym nie można uznać, że w przypadku powoda miał miejsce wypadek przy pracy.
Czytaj więcej»