Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1085

III Ca 160/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-14

Data publikacji: 2014-06-20

trafność 22%

Istotność:

W trakcie oględzin biegły nie stwierdził jakichkolwiek pęknięć czy zarysowań badanej konstrukcji, które świadczyłyby o wadach konstrukcji lub nadmiernym jej przeciążeniu. (...)Biegły stwierdził jedynie mikropęknięcie w narożniku ganku przylegającym do szlaku drogi koniecznej, jednak to pęknięcie nie zagraża konstrukcji ganku i nie ma najmniejszego wpływu na konstrukcję budynku mieszkalnego. (...)Fakt, iż w swojej opinii biegły nadmienia i bierze pod uwagę możliwość zabudowy jednej z działek, świadczy wręcz o wszechstronnym podejściu do zagadnienia, a nie o faworyzowaniu jednej ze stron. (...)Apelujący nie wykazał także, ażeby mikropęknięcia na ścianie ganku jego domu były spowodowane przejazdami samochodów, biegły zaś stwierdził, iż wynikają one z osiadania ganku budynku.
Czytaj więcej»

III Ca 578/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-11-26

Data publikacji: 2014-12-22

trafność 22%

Istotność:

Ponadto obaj biegli byli zgodni co do tego, że przedmiotowe urządzenie powinno być tak usytuowane, aby licowało się z powierzchnią jezdni. (...)Wnioski te biegły podtrzymał w pisemnym i ustnym uzupełnieniu opinii. (...)Składając ustne wyjaśnienia do opinii (k. 470) biegły wyraźnie zaznaczył, że hipotezę tą opiera wyłącznie na własnym doświadczeniu i praktyce. (...)Wskazując, że okoliczność ta ma w sprawie znaczenie drugorzędne, Sąd przyznał jedynie w ocenie dowodów, że wnioski biegłego G. D. są w tej kwestii bardziej wiarygodne od tych, do których doszedł biegły L. D. .
Czytaj więcej»

III Ca 546/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2020-11-19

Data publikacji: 2021-01-26

trafność 21%

Istotność:

Uczestnik nie zdołał bowiem zakwestionować opinii biegłego B. W. w taki sposób, aby można było uznać, że biegły dopuścił się uchybień warsztatowych. (...)Wobec takich danych biegły ocenił, że granica działki (...) od działki (...) ujawniona w operacie ewidencji jest mało wiarygodna. (...)Jak wyjaśnił biegły różne ubarwienie działki (...) może świadczyć po prostu o tym, że była ona użytkowana w różny sposób. (...)Dysponując ortofotomapą biegły nie musi dokonywać zatem procesu wpasowania zdjęcia w mapę.
Czytaj więcej»

IV U 886/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-10-24

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 21%

Istotność:

U S. G. biegły rozpoznał nadciśnienie tętnicze (...) , utrwalone migotanie przedsionków , niewydolność krążenia (...) , otyłość olbrzymią, stan po spożyciu alkoholu, uraz głowy, zatrzymanie krążenia. (...)Reasumując biegły nie stwierdził przyczyny zewnętrznej, czynności wykonywane przez opiniowanego nie różniły się w dniu zdarzenia od czynności zwykle wykonywanych pod względem wysiłku, obciążenia czy nagłej zmiany warunków pracy. (...)Zasadnie biegły wskazał, iż spożywanie alkoholu nie jest czynnością mieszczącą się w ramach wykonywania prac budowlanych, nadzoru itp. (...)Zasadnie biegły wskazał, iż spożywanie alkoholu nie jest czynnością mieszczącą się w ramach wykonywania prac budowlanych, nadzoru itp.
Czytaj więcej»

III Ca 687/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-06-01

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 21%

Istotność:

Podkreślenia wymaga, że już w pierwszej opinii biegły zwrócił uwagę na niezgodność pomiędzy mapą ewidencyjną, a stanowiącym podstawę do jej opracowania zarysem pomiarowym i mapą zasadniczą w skali 1:1000, podejmując zarazem próbę wyjaśnienia przyczyn tych niezgodności. (...)Biegły podkreślił, że podstawą sporządzenia mapy ewidencyjnej były szkice podstawowe (zarysy pomiarowe), przyjęte do składnicy geodezyjnej pod nr (...) , sporządzone w oparciu o przeprowadzone dochodzenia oraz pomiar bezpośredni na gruncie w latach 1958 -1960. (...)Biegły geodeta stanowczo wskazał, że zgodnie ze stanem prawnym nieruchomości, granica przebiega według linii oznaczonej na mapie kolorem czarnym i punktami oznaczonymi na szkicu sytuacyjnym cyframi 1 – 4 – 5 – 6 - 7, nie zaś jak wskazywali uczestnicy według granicy ewidencyjnej. (...)Podnoszona przez apelujących argumentacja, że wskazane wyżej zeznania wnioskodawcy, a także zeznania stron, jak i bliżej nieokreślone przez nich dokumenty wskazują, że prawidłowa granica biegnie w inny sposób aniżeli określił to biegły geodeta w opinii uzupełniającej, jest chybiona.
Czytaj więcej»

IV U 992/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2022-07-20

Data publikacji: 2022-09-26

trafność 21%

Istotność:

Teza orzeczenia: zmiana
Biegli dokonali wnikliwej analizy dokumentacji lekarskiej oraz przeprowadzili dokładne badanie odwołującej się. (...)Biegły ocenił, iż stwierdzone schorzenia oraz następstwa urazu w obrębie układu ruchu powodują jego istotną dysfunkcję. (...)Opiniujący w sprawie biegli potwierdzili istotną dysfunkcję narządu ruchu u J. R. , szczególnie w zakresie podejmowania wysiłku fizycznego. (...)Świadczenie uzupełniające przyznano na stałe, bowiem – jak stwierdzili biegli – jej stan zdrowia nie ulegnie poprawie.
Czytaj więcej»

III Ca 714/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-14

Data publikacji: 2014-11-25

trafność 21%

Istotność:

Powołał się również na to, że w toku postępowania składał zarzuty do opinii biegłego B. H. oraz zarzucił, że interpretujący zdjęcia lotnicze biegły A. K. nie usuwa żadnych wątpliwości a wręcz je rozszerza. (...)Biegły geodeta stwierdził, że granicą winna być linia oznaczona pkt GR3-P6 lub linia graniczna ustalona między właścicielami ze względu na ewentualne niedokładności ustalenia tych punktów. (k. 174). (...)Biegły A. K. podaje w swojej(...)(...)Biegły geodeta wyjaśnił, że odczyt z mapy ewidencji gruntów jest obarczony błędem rzędu 0,88 m plus/minus, błąd w zakresie odczytu zdjęć lotniczych jest zapewne większy a wszystkie wskazywane przez strony granice mieszczą się w granicy tych błędów ( k. 107).
Czytaj więcej»

III Ca 536/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-05-09

Data publikacji: 2018-07-10

trafność 21%

Istotność:

Nadto biegły jak sam wyjaśnił bazował jedynie na kopiach tych dokumentów, co tym bardziej podważa wartość opinii grafologicznej, ponieważ biegły nie był w stanie ocenić wszystkich aspektów pisma jak na oryginale dokumentu. (...)Wreszcie brak jakiejkolwiek dokumentacji medycznej, na której biegły psychiatra mógłby bazować. (...)Po pierwsze biegły G. badał inne dokumenty niż ten, który jest przedmiotem oceny w niniejszej sprawie. Po drugie biegły badał wyłącznie kserokopie dokumentów a nie oryginały.
Czytaj więcej»

III Ca 133/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-03-01

Data publikacji: 2018-04-10

trafność 21%

Istotność:

W konsekwencji biegły uznał, że tekst zakwestionowanego testamentu nie został nakreślony przez J. B. (1) . (...)Dalej biegły podał, że w oparciu o posiadane wzory pisma i podpisów spadkodawcy przy sporządzaniu testamentu doszło do naśladownictwa. (...)Biegły w opinii pisemnej oraz jej uzupełnieniu wskazywał na okoliczności pozwalające dokonać oceny pisma spadkodawcy. (...)Biegły odniósł się również do zarzutów jakie zostały sformułowane przez pełnomocnika wnioskodawcy, wyjaśniając podnoszone wątpliwości.
Czytaj więcej»

III Ca 114/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-04-10

Data publikacji: 2014-05-06

trafność 21%

Istotność:

Nawet jeśli biegły w tym zakresie zajmie swe stanowisko, to nie jest ono dla Sądu wiążące. (...)Trafnie wskazał Sąd Rejonowy, że biegły wyjaśnił wszystkie istotne dla sprawy okoliczności. (...)W pozostałym zakresie biegli, choć operowali innymi stawkami, podali ostatecznie zbliżone wartości szkody. (...)Biegły S. K. w odpowiedzi na zarzuty (k. 164) wyjaśnił, czemu posłużył się takim terminem.
Czytaj więcej»