Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1816

III Ca 167/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-05-30

Data publikacji: 2019-07-08

trafność 7%

Istotność:

Apelujący W. M. i B. P. zarzucili obrazę: 1 art. 233 § 1 k.p.c. poprzez : a dokonanie dowolnej a nie swobodnej oceny i przyjęcie, że powód pobierał opłaty i został naruszony w posiadaniu przez apelujących i uznanie za wiarygodne zeznania świadka A. M. , b odmowę wiarygodności(...)(...)Podkreślenia wymaga, że Sąd Rejonowy bardzo wnikliwie prowadził postępowanie dowodowe a zgromadzone dowody poddał wszechstronnej i logicznej ocenie. (...)Po tej dacie nastąpił miesięczny okres przerwy kiedy to żaden z pozwanych nie pobierał opłat za parking, a całość pożytków pobierał powód. (...)Skoro pozwani pobierali opłaty za parking (czego nie kwestionują) a co wcześniej czynił powód, to naruszyli jego posiadanie.
Czytaj więcej»

III Ca 178/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-21

Data publikacji: 2014-06-20

trafność 8%

Istotność:

A. (...) , księga wieczysta KW (...) nie zawierała żadnych ostrzeżeń co do niezgodności stanu w niej ujawnionego z rzeczywistym stanem prawnym, ani wzmianek o wnioskach. Dział III tej księgi wolny był od wpisów, a w dziale IV wpisano hipotekę kaucyjną do kwoty 500.000 zł na rzecz Banku Spółdzielczego w L. , jako zabezpieczenie kredytu udzielonego Firmie P. P.H.U. (...) S.C. D. J. i D. J. P. 77 – na działalność gospodarczą. (...)Stan faktyczny był ustalany na podstawie dokumentów i pomimo wielu zabudowań mieszkalnych bank nie dochodził, kto jest zameldowany na przedmiotowej działce, a także nie uzyskał żadnej informacji, aby ktoś inny zamieszkiwał na przedmiocie sporu. (...)W zakresie wskazanego wyżej przedmiotu postępowania prawa posiadacza były respektowane, a nawet wspólnie uzgadniano sposób dokonania regulacji w tym zakresie.
Czytaj więcej»

III Ca 209/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-06-04

Data publikacji: 2014-07-01

trafność 9%

Istotność:

(...)402/12 p o s t a n a w i a : oddalić apelację. (...)(...)rzecz uczestnika Przedsiębiorstwa (...) S. a. w Likwidacji wynagrodzenie za ustanowienie służebności: po dz. ewid. (...) w kwocie 35 063 zł a po dz. ewid. (...) w kwocie 32 688 zł(pkt II). (...)Nie zachodzą uchybienia, które Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania – art. 378 § 1 kpc . (...)Pismo to ma taką moc dowodową jak inne dowody zebrane w sprawie, a apelujący nie przedstawił dowodów, z których wynikałby wnioski przeciwne.
Czytaj więcej»

III Ca 210/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-05-07

Data publikacji: 2015-05-25

trafność 6%

Istotność:

Nie jest możliwe ustalenie jakich konkretnie obrażeń doznałby wówczas motocyklista, a jakich mógłby uniknąć. (...)W ocenie Sądu kwota ta uwzględnia poczucie straty powódki związane ze śmiercią brata i jest dla niej ekonomicznie odczuwalna, a z drugiej strony nie jest nadmierna. (...)W sprawie nie zachodzą uchybienia, które Sąd Okręgowy bierze pod uwagę z urzędu, a których skutkiem byłaby nieważność postępowania – art. 378 § 1 kpc . (...)Co więcej ustalili, że gdyby poszkodowany prowadził motocykl z prędkością dopuszczalną i podjąłby decyzję o hamowaniu to zatrzymałby motocykl przed torem jazdy samochodu i nie doszłoby do zderzenia, a tym samym nie doznałby on żadnych obrażeń.
Czytaj więcej»

III Ca 204/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-29

Data publikacji: 2014-07-01

trafność 12%

Istotność:

Uczestnicy A. D. , S. D. i A. G. uznali wniosek i oświadczyli, że pomiędzy nimi a Gminą nie ma sporu co do przebiegu granic zbiornika przeciwpożarowego. (...)Następnie uczestniczka imieniem swoim oraz A. G. oświadczyła, że uznaje wariant III opinii biegłego A. P. . (...)A. P. Sąd uznał je za logiczne i rzetelne. (...)Oświadczenie uczestniczki A. D. w tym zakresie pokrywało się z jej oświadczeniem złożonym podczas pierwszej rozprawy, iż pomiędzy nią a Gminą nie ma sporu co do przebiegu granic.
Czytaj więcej»

III Ca 211/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-06-09

Data publikacji: 2016-07-11

trafność 10%

Istotność:

Wnioskiem z dnia 31 sierpnia 2015 r. wnioskodawca A. F. wystąpił z żądaniem zmiany(...)(sygn. akt Ns II 31/55), a to poprzez stwierdzenie, iż spadek po wymienionym F. T. nabyły z mocy ustawy jego dzieci: W. T. (1) , A. B. , J. T. , F. T. s. (...)A nr (...) nabyli: R. S. (1) i A. F. - po połowie. (...)Jak ustalono bowiem, nabył on prawa do spadku po W. T. (1) (a konkretnie po jego żonie S. T. ) oraz po A. B. (a konkretnie po jej bezpośredniej spadkobierczyni A. W. ), tj. po osobach wymienionych jako spadkobiercy F. T. w postanowieniu wydanym w sprawie o sygn. akt Ns II 31/55. (...)W postępowaniu tym, zakończonym postanowieniem z dnia 26 lutego 1992 r., brał udział sam wnioskodawca A. F. .
Czytaj więcej»

I C 184/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-01-23

Data publikacji: 2021-03-19

trafność 7%

Istotność:

Nie da się wykonać, w szczególności określić sposobu i wysokości świadczenia stron, a także a to ,iż bez wyeliminowanych z niej postanowień, tworzyć się będzie stosunek prawny , którego cel lub treść sprzeciwiałyby się właściwości (naturze) stosunku, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. (...)Powód nie miał świadomości mechanizmów , rządzących ustalaniem wysokości poszczególnych rat , a zwłaszcza kursu franka szwajcarskiego, na podstawie którego będą przeliczane raty. (...)Zarzucał, że umowa jest nieważna, gdyż szereg jej postanowień, jako klauzule abuzywne, nie wiążą go jako konsumenta, a także że wypowiedzenie mu umowy było nieskuteczne. (...)To w tamtej sprawie elementami prejudycjalnymi są wszystkie argumenty, podnoszone tam jako obrona pozwanych a w niniejszej sprawie jako uzasadnienie pozwu .
Czytaj więcej»

I C 244/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-06-23

Data publikacji: 2017-02-15

trafność 6%

Istotność:

Zdaniem powódek w 2013r. mogły kandydować do Rady Nadzorczej GSM w N. , bowiem kadencyjność należy liczyć od dnia wejścia w życie przepisów a te weszły w życie 31 lipca 2007r. Powódki podniosły, że dotychczas nie występowały na drodze sądowej z żądaniem ustalenia nieważności, a występują w chwili obecnej, gdyż ewentualne uwzględnienie przez sąd ich roszczenia otwiera drogę do dalszych roszczeń. (...)(...)ale również nie może kandydować, a zatem nie może być umieszczony na liście kandydatów, mimo spełnienia innych wymogów statutowych. (...)Strona zarzucając sprzeczność uchwały z konkretnie wskazanym przepisem prawa może wnosić o ustalenie jej nieważności, a podstawą prawną powództwa będzie art.(...)
Czytaj więcej»

I C 40/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2021-06-11

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 6%

Istotność:

Objawy te mieściły się w obrazie encefalopatii, a zatem nie powiększały przyjętego już uszczerbku na zdrowiu. (...)Trudno było psychiatrze ustalić, na ile było to wynikiem rzeczywistych dysfunkcji, a na ile przyjętej postawy obronno-agrawacyjnej. (...)Pogorszenie się stanu zdrowia D. D. pomiędzy datą 26.03.2014 r. a 28.08.2019 miało w znacznym stopniu charakter subiektywny. (...)Obecnie wyraża się on w mniejszym stopniu bliskością emocjonalną i fizyczną, a w większym stopniu przywiązaniem, opieką.
Czytaj więcej»

III Ca 645/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-12-23

Data publikacji: 2015-01-15

trafność 9%

Istotność:

(...)ust. 1 pkt 1-6 ustawy, a także wysokość tych opłat określa umowa między uczelnią a studentem lub osobą przyjętą na studia, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. (...)Powyższe oznacza, iż przepis art. 160a ust. 7 ustawy ma zastosowanie do umowy zawartej pomiędzy pozwanym a poprzednikiem prawnym powoda, a ponieważ termin wymagalności najpóźniejszego zobowiązania(...)(...)Zawiązany w tym zakresie stosunek zobowiązaniowy powstały między uczelnią a studentem jest umową dotyczącą tylko i wyłącznie warunków odpłatności za studia. (...)Usługą w tym znaczeniu jest zapewnienie studentowi realizacji programu studiów i uzyskanie dyplomu (której źródło jednakże stanowi nie sama umowa, a prawo administracyjne i wewnętrzne akty prawne uczelni wydane na jego podstawie).
Czytaj więcej»