Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1253

I C 646/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-03-09

Data publikacji: 2017-04-14

trafność 4%

Istotność:

M. D. (1) zwróciła się pisemnie do zarządcy cmentarza o przyjęcie upoważnienia na wykonanie prac kamieniarskich, lecz uzyskała odpowiedź, że spór o modernizację nagrobka może rozstrzygnąć Sąd. (...)A. C. i M. D. (1) nie zgłaszały żadnych zastrzeżeń odnośnie zaprojektowanych prac. (...)Obecnie nie ma potrzeby wykonywania prac modernizacyjnych.
Czytaj więcej»

I C 241/12

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-03-23

Data publikacji: 2017-07-13

trafność 4%

Istotność:

W związku z chorobą i koniecznością leczenia syna powódka zmuszona była zrezygnować z pracy zawodowej. (...)Prawa do renty z tytułu utraty zdolności do pracy nie może jednak uzyskać osoba małoletnia, jeszcze niezdolna do pracy w chwili zajścia zdarzenia szkodzącego, chociaż może domagać się renty z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. (...)Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu wypoczynkowego powódka nie mogła powrócić do pracy, ponieważ zmuszona była nadal opiekować się chorym synem. (...)Ma trudności w pracach manualnych, ubieraniu, wiązaniu butów, zapinaniu guzików, wymaga pomocy.
Czytaj więcej»

I C 267/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-10-07

Data publikacji: 2021-12-27

trafność 3%

Istotność:

Podkreśliły, że nie wyrażają zgody na prowadzenie prac polowych, zasiewy, uprawianie warzyw i ogrodnictwa na nieruchomości i czerpania z tego pożytków. (...)Dalsze prace geodetka miała podjąć po wpłaceniu 50% zaliczki. (...)Wymaga wyręczania w cięższych pracach domowych, zakupach, przygotowaniu posiłków, pomocy w dojazdach do lekarzy i urzędów. (...)Także podczas prac geodetki jeszcze przed 30.06.2016 roku pozwana nie była szczegółowo zaznajomiona ze sposobem podziału działek.
Czytaj więcej»

I C 274/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2020-02-19

Data publikacji: 2022-02-25

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Lekarz określił zdolność skazanego do pracy i dopuścił go do pracy na wysokości. (...)Natomiast w myśl art. 121 § 9 k.k.w. , w stosunku do skazanych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedmiotowe odesłanie do regulacji z zakresu prawa pracy dotyczy jedynie dwóch kategorii zagadnień, to jest czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. (...)W wypadku przepracowania niepełnej miesięcznej normy czasu pracy lub niewykonania pełnej miesięcznej normy pracy wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do ilości czasu pracy lub wykonanej normy pracy.
Czytaj więcej»

I C 282/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-07-15

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 2%

Istotność:

Teza orzeczenia: wykluczenie członka spółdzielni może nastąpić tylko wtedy, gdy z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa dalsze pozostawania w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu lub dobrymi obyczajami. Nie ma podstaw do stosowania odpowiedzialności zbiorowej członka za zachowania innych osób
(...)powódka dezorganizuje, uniemożliwia i utrudnia pracę Rady Nadzorczej, ponieważ pomimo wezwania podczas posiedzenia Rady w dniu 26 listopada 2013 roku nie opuściła sali obrad wraz z innymi członkami spółdzielni.
Czytaj więcej»

I C 1257/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2021-05-05

Data publikacji: 2022-05-19

trafność 6%

Istotność:

Później nie podjął stałej pracy. (...)W szkole zawodowej płacono mu za praktyki i miał możliwość szybciej znaleźć pracę. (...)Po śmierci ojca z uwagi na jego brak ciągłości w pracy, powód nie pobierał renty rodzinnej. (...)Po śmierci ojca spadł na niego obowiązek prac domowych, które częściowo wykonywał ojciec.
Czytaj więcej»

I C 1044/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-07-03

Data publikacji: 2018-07-16

trafność 5%

Istotność:

Mieszkając z rodzicami w 2015 roku powódka nie posiadała stałych dochodów a zajmowała się pracami domowymi i pracami na gospodarstwie rolnym. (...)Powódka na co dzień mieszkała w W. z rodziną generacyjną i wykonywała codzienne prace domowe oraz gospodarskie. (...)Dysponuje orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu upośledzenia narządu ruchu ( k. 15-16 ) oraz zmian neurologicznych i utraciła zdolność do pracy. (...)Roszczenie o rentę w razie zwiększenia się potrzeb jest niezależne od zdolności do pracy poszkodowanego i od sposobu wydatkowania świadczeń uzyskanych z tego tytułu.
Czytaj więcej»

I C 1094/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-10-15

Data publikacji: 2016-02-01

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego w wypadku komunikacyjnym odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznanąa krzywdę
Ponieważ powódka prowadziła przejęte po ojcu gospodarstwo rolne, to zmarły syn wykonywał tzw. „męskie prace” i w lecie pomagał jej w pracach polowych, kosił trawę, doglądał zwierząt gospodarskich, wykonywał prace porządkowe jesienią, a zimą odśnieżał teren nieruchomości i podjazd. (...)Pozostałe prace, w tym prace gospodarskie wokół zwierząt były wykonywane ręcznie. (...)Następnie D. M. (1) podejmował pracę na zasadzie umowy o pracę w zakładzie (...) M. P. w Z. w wyuczonym zawodzie. (...)D. M. (1) pomagał również matce i dziadkowi w pracach na gospodarstwie rolnym.
Czytaj więcej»

I C 1093/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-09-18

Data publikacji: 2015-10-07

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Dokonanie oceny rozmiaru krzywdy oraz wysokości zadośćuczynienia następuje w ramach uznania Sądu.
W pracy na roli, w cięższych robotach polowych i pracy na maszynach pomagał mu syn M. P. . (...)Następnie podejmował prace dorywcze w wyuczonym zawodzie i pasjonował się motoryzacją. (...)W chwili obecnej nie jest zdolna do pracy i trudno ocenić rokowanie. (...)Powód C. P. już przed śmiercią syna był częściowo niezdolny do pracy, ale obecnie jego stan zdrowia pogorszył się i stał się on całkowicie niezdolny do pracy.
Czytaj więcej»

I C 1205/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-01-27

Data publikacji: 2018-04-09

trafność 5%

Istotność:

Nie będzie miał szans na znalezienie pracy, założenie rodziny, usamodzielnienie się. (...)Żądana kwota renty została obliczona jako równowartość dwóch etatów opiekunów (16 h) przy przyjęciu najniższego wynagrodzenia za pracę. (...)Nie wróciła do pracy zawodowej po okresie urlopu macierzyńskiego. (...)W chwili obecnej opiekę ta sprawuje matka małoletniego, która zrezygnowała z pracy piekarza i pobiera świadczenie pielęgnacyjne.
Czytaj więcej»